UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Wystawa „KrajOBRAZ – znak czasu i przestrzeni” | 5 kwietnia – 7 maja

aktualność

Plakat wystawy Jeremiego T. Królikowskiego „Krajobraz – znak czasu i przestrzeni”, 5 kwietnia – 7 maja 2019

5 kwietnia – 7 maja 2019 r.

Zapraszamy w niezwykłą i inspirującą artystyczną podróż z twórczością Jeremiego T. Królikowskiego. Wystawa malarstwa i rysunku „Krajobraz – znak czasu i przestrzeni” czynna będzie w Oranżerii Pałacu Króla Jana III w Wilanowie od 5 kwietnia do 7 maja 2019 r.

Jeremi T. Królikowski, artysta i architekt, od kilkudziesięciu lat prowadzi badania fenomenologiczne nad krajobrazem i jego wartościami przestrzennymi, nad zakodowaną w nich informacją, wykorzystując przy tym czynnik aleatoryzmu. W swojej twórczości wnikliwie analizuje i kontempluje wszechobecny krajobraz – zarówno naturalny, jak i miejski. Za pomocą formy, jaką jest obraz, wydobywa, odkrywa i przedstawia ducha miejsc, w których się znalazł, tworzy znaki czasu i przestrzeni.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą z różnych okresów twórczości, powstały podczas podróży w różne kierunki świata, np. we włoskim Ascoli Piceno, norweskim Verdens Ende, Abruzji, Francji, Vence, Chicago, na Maderze, a także w Polsce, np. w Kazimierzu Dolnym, Krakowie, Lublinie, Sopocie, Warszawie i Wilanowie. Różnorodność stosowanych technik – tusz, gwasz, pastele, olej, monotypia – potęguje wielość znaczeń i wartości. Niezwykle silne i charakterystyczne cechy malarstwa Jeremiego T. Królikowskiego to kolor i światło, które podczas indywidualnego spotkania budują nastrój, wywołują emocje i pozostawiają trwały ślad w duszy odbiorcy, dzięki czemu artysta porównywany jest do samego mistrza El Greco.

Wystawie będą towarzyszyły debaty i wydarzenia.

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH

5 kwietnia, godz. 19, wernisaż

9 kwietnia, godz. 17, debata „Sztuka piękna – piękno sztuki”
Prowadzenie – Jacek Lilpop, artysta malarz, poeta, publicysta. Goście – m.in.: Jerzy Kalina, scenograf, plastyk, twórca instalacji, Jarosław Kossakowski, dziennikarz, krytyk sztuki, Jeremi T. Królikowski, architekt, krytyk, artysta.

11 kwietnia, godz. 16, debata „Krajobraz Kazimierza Dolnego – nieustanna walka o dobro wspólne”
Prowadzenie – członkowie stowarzyszenia „Genius Loci”: dr Romana Rupiewicz, społecznik, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UKSW w Warszawie, i Krzysztof Wawer, społecznik i przyrodnik, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.

14 kwietnia, godz. 16, koncert chóru Kulturalny Komorów
Dyryguje – Witold Błaszczyk, doktor nauk muzycznych, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, próba generalna pieśni staropolskich

26 kwietnia, godz. 13.00, „Krajobraz pamięci – narzędzia zapisu i działania”
Prezentacja i prowadzenie – prof. Monika Bogdanowska, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, historyk sztuki, społecznik, profesor Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, i Andrzej Madej, ekonomista, przedsiębiorca i społecznik.

Podziel się:
Wykop Facebook
kapa-kety-fot_kpyzel.jpg

Wystawa „Kapa z Kęt. Świadek triumfu króla Jana III” | 15 marca – 21 lipca (aktualność)

Kapa z Kęt to dzieło łączące w sobie piękno efektownego orientalnego materiału z niezwykłą historią, której głównymi bohaterami są król Jan III Sobieski i św. Jan Kanty.

C47880 Salvator Mundi WWW.jpg

Wystawa „Leonardiana w kolekcjach polskich” w 2020 roku (artykuł)

Wystawa z cyklu „Co jest czym: oryginał, replika, kopia”Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, 2020 rokW historycznej kolekcji wilanowskiej …

sekretera_wil2886_bez_klina.jpg

Sekrety sekretery | wystawa w pałacu (aktualność)

Zapraszamy do pałacu wilanowskiego na wystawę „Sekrety sekretery”. To niepowtarzalna okazja, by nie tylko zobaczyć piękne meble, ale także dowiedzieć się, jak są skonstruowane, jak ich używano – i jakie tajemnice skrywają.