UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

„Historia Polski" Bernarda O'Connora to jedna z najlepszych relacji o Rzeczypospolitej, jakie wyszły spod piór cudzoziemców w siedemnastym wieku. Jej autor - irlandzki katolik, który przeszedł na anglikanizm, osobisty lekarz króla Jana III Sobieskiego, przyrodnik i historyk - przebywał w Polsce zaledwie kilka miesięcy. Mimo to, dzięki wrodzonemu zmysłowi obserwacji, umiejętności korzystania z dostępnych źródeł oraz naukowej pasji, stworzył dzieło niezwykle wnikliwe oraz piękne.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku | wykłady i warsztaty | 12 maja

aktualność

Ubiory dziecięce, lalka „pandora”.jpg

Jak w dawnych wiekach ubierano dzieci? Czy poświęcano temu zagadnieniu tyle uwagi co obecnie? A może jeszcze więcej? Zapraszamy na otwarte wykłady i warsztaty poświęcone dzieciom i ich ubiorom od XVII do XIX wieku.

Przyjrzymy się strojom na portretach dzieci królewskich, rodów arystokratycznych i zamożnych rodzin mieszczańskich, a także zachowanym ubiorom i akcesoriom, dowiemy się, jaki wpływ na sposób ubierania dzieci miały panujące w danej epoce prądy filozoficzne, kulturowe i obyczajowe oraz wydarzenia polityczne. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak odtworzyć historyczne ubiory dziecięce z minionych epok. Spotkania prowadzić będą wybitni rekonstruktorzy historyczni, pracownicy placówek badawczych i muzeów.

Wykłady i warsztaty organizowane są w związku z konkursem Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku.7 kwietnia 2018 r.

Chemise – koszulka czy sukienka

godz. 10–12

Zaprezentujemy rekonstrukcję ubioru dziewczęcego z 2. poł. XVIII i pocz. XIX w. przygotowaną na podstawie portretów.

Prowadząca: Elżbieta Dunin-Wąsowicz

Ambasadorki mody – lalki „pandory”

godz. 12.15–13.45

Wykład dotyczył będzie lalek używanych od czasów renesansu do końca XVIII w. do przekazywania informacji na temat zmian w modzie. Przekonamy się, jak lalki sprawdzały się w roli trójwymiarowych żurnali. 

Prowadząca: Olga Skoczylas

12 maja 2018 r.

Ubiory dziecięce, Portret  Josiny Cornelisdr van Esch, autor nieznany, 1632, Rijksmuseum, Holandia.jpg

Koronki jako element dekoracji ubiorów od XVII do XIX wieku

godz. 10–11.30

Omówimy najważniejsze typy koronek wykonywanych od XVII do XIX w. oraz ich zastosowanie w ubiorach i akcesoriach mody.

Prowadząca: Monika Janisz 

Skarby z muzeum

godz. 12–13.30

Wykład i prezentacja poświęcone ukrytym, a przechowywanym w muzealnych magazynach ubiorom dziecięcym i atrybutom mody oraz związanym z nimi historiom. Pokażemy także fragmenty ciekawych tkanin.

Prowadząca: Ewa Orlińska-Mianowska

_____________________________________________________________________________

mapa_browar.jpg

MIEJSCE: Browar, Stanisława Kostki Potockiego 11

WSTĘP: wolny

Prosimy o potwierdzenie obecności ze względu na ograniczoną ilość miejsc: mzielinska@muzeum-wilanow.pl

Podziel się:
Wykop Facebook
Sobiescy MNK.jpg

Konkurs „Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku” (artykuł)

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza miłośników dawnego krawiectwa do udziału w konkursie „Ubiory dziecięce od XVII do …

ubiory na dworze jana iii konkurs baner.jpg

Ubiory na dworze króla Jana III (artykuł)

Haftowane szustokory, atłasowe żupany i wytworne suknie ożywiają i napełniają atmosferą epoki apartamenty królewskie, dając nam wyobrażenie o mieszkańcach pałacu i gościach, którzy bywali na dworze króla Jana III w Wilanowie. Odtworzone stroje historyczne i współczesne kreacje to efekt pracy uczniów i studentów, uczestników konkursu „Ubiory na dworze króla Jana III”.

M.BersonSygn.K.ZinnPortr.KrólewiczaWładysł.Zygm.WazyW1596roku_kop.portr.zPinakotekiMonachijskiej1885_Muz.Nar.wWawie_fot.muzeum.JPG

Milusińscy w sukienkach, czyli ubiory chłopięce w XVII w. (artykuł, Silva Rerum)

Na portrecie jednorocznego królewicza Władysława Zygmunta Wazy pędzla Martina Kobera (1596 r.) ukazano modela w chłopięcym stroju uszytym zgodnie ze …