UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0
Aby wyświetlić poprawnie całą zawartość strony, uruchom wtyczkę Flash w Twojej przeglądarce.
Zobacz jak uruchomić wtyczkę Flash w Chrome.

„Duch tego narodu został tam tak celnie oddany, że nawet zdaniem samych Polaków nie można ich odmalować bardziej naturalnymi kolorami” – to zdanie francuskiego znawcy dziejów powszechnych o dziele de Tende’a można uznać za najlepszą zachętę do przeczytania książki. Wnikliwość i celność opisów staropolskiego świata sprawiają, że to źródło jest bardzo wartościowe dla specjalistów, a ciekawe dla wszystkich zainteresowanych przeszłością. Przy lekturze co jaskrawszych opisów warto pamiętać, jak duży wpływ miała „Relacja...” na kształtowanie się zachodnioeuropejskich stereotypów o Rzeczypospolitej i jej mieszkańcach.Toaletka królowej Marii Kazimiery Sobieskiej

karta katalogowa kolekcji

Kolekcja

Rzemiosło artystyczne
Francja
kon. XVII w.
Palisander, szylkret, blacha mosiężna rytowana, blacha srebrna rytowana, masa perłowa rytowana, mosiądz
Szkatułki większe: 13 x 33 x 25 cm; szkatułka mniejsza: 10,1 x 20,3 x 15,5 cm; szkatułka z poduszką: 12,1 x 20,3 x 15,3 cm; lustro: 72,5 x 57 cm
Wil.323, Wil.324, Wil.325, Wil.326, Wil.327

Toaletka_królowej_1

Zachowane w zbiorach wilanowskich cztery barokowe szkatułki i lustro wchodzą w skład damskiej toalety pierwotnie liczącej z pewnością znacznie więcej elementów. Powierzchnie szkatułek i rama lustra pokryte są markieterią – jedną z najdroższych technik złotniczych, stosowanych w ekskluzywnych wyrobach od XVII w. Barwne obrazki o wyszukanym kolorycie powstały z połączenia szylkretu, blachy srebrnej, mosiężnej i masy perłowej. Mosiężne, złocone listwy z motywem plecionki, liści akantu i rozetek dekorują krawędzie, zaś nóżki i narożniki ozdobione są kampanulami. Jedna ze szkatułek ma na wieczku poduszkę z tkaniny brokatowej, służąca do wbijania szpilek. Tematykę scen umieszczonych na wieczkach i ściankach szkatułek zaczerpnął z serii obrazów alegorycznych Francesco Albaniego (1578–1660), poświęconych bogini miłości Wenus i jednocześnie nawiązujących do czterech żywiołów – powietrza, wody, ziemi i ognia, zatytułowanych: La toilette de Vénus ou l’Air, Adonis conduit Pres de Vénus ou l’Eau, Les amours désarmés ou La Terre i Le Repos de Vénus et de Vulcain ou le Feu.

Toaletka_królowej_8

Kompozycje poszczególnych obrazów Albaniego zostały tu rozbite na mniejsze fragmenty, które umieszczono na bocznych ściankach szkatuł. Szczyt lustra, zwieńczony ornamentem, ujmują dwa medaliony z herbami przedstawiającymi: jeden orła pod koroną, drugi trzy jelonki pod koroną, które wiążą ten zespół z królową Polski Maria Kazimierą Sobieską z domu de La Grange d’Arquien. Herby dodano prawdopodobnie później, we Francji, dla uwiarygodnienia tradycji. 27 lutego 1808 r. Stanisław Kostka hr. Potocki, ówczesny współwłaściciel Wilanowa, zakupił Une Toillette de Marqueterie w Paryżu w firmie De Tourniere [rue des petite Augustine] No 18 za 300 L, jako pamiątkę narodową..W tym samym roku odnotował wśród swoich zapisków w Pamiętniku Interesów: [...] gotowalnia Królowej Janowej – 300 liwrów. Umieszczona w Sypialni Królowej w pałacu wilanowskim, stanowiła niezwykle ważny element pierwszej historycznej ekspozycji otwartego w 1805 r. muzeum. W tym samym miejscu prezentowana jest od blisko 200 lat.

Toaletka_królowej_13

Podobna, pojedyncza szkatułka o układzie markieterii contre partie, z powtórzeniem sceny toalety Wenus w nieco zredukowanej wersji, pochodząca również z końca XVII w., pozostaje w zbiorach J. Paul Getty Museum.

Anna Kwiatkowska

Podziel się:
Wykop Facebook
2011-07-22
26_26-toaletka krolowej marii kazimiery.jpg

Kobieta w lustrze (film)

Wiosną 1655 r. Jan Sobieski poznał na dworze monarszym czternastoletnią dwórkę królowej Ludwiki Marii, Marię Kazimierę d’Arquien, która stała się odtąd jego „niepokonaną pasją”, a w roku 1665 - żoną. Zakochali się w sobie, kiedy jeszcze nic nie wskazywało na to, że Sobieski otrzyma koronę. W pałacu w Wilanowie odnajdujemy liczne ślady wielkiej miłości wpisanej w wielką politykę i o tym opowiada nasz film.

45_zrzut_zakochany.jpg

Zakochany Król (e-learning)

Pałac w Wilanowie, rezydencja zakochanej pary królewskiej, kryje wiele wspaniałych dzieł sztuki o tematyce miłosnej. Na obrazach i plafonach odnajdziesz …

sawantki_zrzut.jpg

Sawantki (multimedium)

Bez tych kobiet historia potoczyłaby się zupełnie inaczej. Często to właśnie one decydowały o sukcesach i porażkach najważniejszych osób i całych państw. Ambitne, piękne, wykształcone i zawsze osiągające to, co sobie zamierzyły. Sawantki.