UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0
Aby wyświetlić poprawnie całą zawartość strony, uruchom wtyczkę Flash w Twojej przeglądarce.
Zobacz jak uruchomić wtyczkę Flash w Chrome.

„Duch tego narodu został tam tak celnie oddany, że nawet zdaniem samych Polaków nie można ich odmalować bardziej naturalnymi kolorami” – to zdanie francuskiego znawcy dziejów powszechnych o dziele de Tende’a można uznać za najlepszą zachętę do przeczytania książki. Wnikliwość i celność opisów staropolskiego świata sprawiają, że to źródło jest bardzo wartościowe dla specjalistów, a ciekawe dla wszystkich zainteresowanych przeszłością. Przy lekturze co jaskrawszych opisów warto pamiętać, jak duży wpływ miała „Relacja...” na kształtowanie się zachodnioeuropejskich stereotypów o Rzeczypospolitej i jej mieszkańcach.Stoliczek pamiątkowy związany z postacią Jana III

karta katalogowa kolekcji

Kolekcja

Rzemiosło artystyczne
Polska
2. poł. XIX w., prawdopodobnie 1883
Dąb rzeźbiony, świerk, bejcowany; stiuk barwny; materiały montażowe płyty stiukowej
80 cm (wys.), przekątna sześciokątnego blatu 50,5 cm
Wil.5930

Stoliczek pamiątkowy związany z postacią Jana III.jpg

Niewielki stoliczek, który można nazwać również gerydonem, z sześciokątnym blatem wspartym na tralce, u dołu przechodzącej w trzy nóżki o kształtach lwich popiersi zmieniających się w pojedyncze łapy trzymające spłaszczone kule.

Najważniejszym elementem stolika jest wmontowany w blat fragment autentycznej dekoracji stiukowej, pochodzącej z jednej z komnat zamku Jana III w Olesku. Jest to stiukowy sześciokąt, imitujący mozaikę z marmuru, otoczony bordiurą.  Blat otacza profilowana drewniana rama z motywem wolich oczu i inskrypcją objaśniającą rangę pamiątki: ZE SZCZĄTKÓW KOMNATY ZAMKU OLESKO W KTÓRYM SIĘ URODZIŁ JAN III SOBIESKI.

Stoliczek pamiątkowy związany z postacią Jana III - blat.jpg

Szczególną okazją inspirującą artystów i rzemieślników były rocznice wydarzeń historycznych. Jednym z najważniejszych, była rocznica zwycięskiej bitwy pod Wiedniem czy rocznice urodzin i śmierci króla. Fragment ściany komnaty, w której w 1629 r. urodził się polski monarcha, zwycięzca spod Wiednia, był z pewnością cenną pamiątką narodową w każdym domu hołdującym tradycjom narodowym.

Tego typu stolik, określany skrótowo przez administratora: stolik „Pamiątka z Oleska”, posiadała również Katarzyna Branicka, mieszkając w pałacu wilanowskim. Zabrała go, wyprowadzając się.

Oprócz wartości historycznych i estetycznych blat stolika ma duże znaczenie dla badań nad składem chemicznym i technologią stiuków kładzionych w rezydencjach Jana III.

Anna Kwiatkowska

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
rog_jednorozca_narwala.jpg

Kieł narwala, czyli „róg jednorożca” (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

ZAKUP DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO We wrześniu 2013 r. Muzeum Pałacu w Wilanowie wzbogaciło się o niecodzienny …