UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Słowo, obraz, gest | warsztaty artystyczne | 7 sierpnia

aktualność

Cztery posagi, fot. M. Klimowicz.jpg

Historia pałacu w Wilanowie nierozerwalnie wiąże się z najsłynniejszą w polskich dziejach parą królewską, którą łączyły wielka miłość i oddanie. Świadectwem tej miłości są listy, które przesyłali sobie małżonkowie. Korespondencja Jana III i Marii Kazimiery odsłania zawiłości sprawowania rządów oraz troskę monarchy o kraj. Ukazuje także obraz wspaniałego, niezwykle wyrazistego uczucia.

Projekt „Słowo, obraz, gest”  obejmuje cztery trzygodzinne warsztaty artystyczne, adresowane do młodzieży i studentów, którzy interesują się historią, chcą rozpoznać swoje możliwości artystyczne, a także przełamać lęk przed wystąpieniami publicznymi. W programie warsztatów znajdą się ćwiczenia praktyczne – manualne, głosowe, wokalne i taneczne. Zaprezentowane zostaną dobre praktyki wystąpień publicznych, a uczestnicy warsztatów będą mogli sprawdzić się w różnorodnych zadaniach aktorskich, inspirowanych królewską korespondencją. Warsztaty poprowadzą specjaliści: aktorzy pedagodzy i tancerze.

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie, aby w niecodzienny sposób odkryć historię zapisaną w królewskich listach, przełamać nieśmiałość i nauczyć się za pomocą słowa, gestu oraz obrazu wyrażać swoje emocje, marzenia i tęsknoty.

Finał projektu odbędzie się we wrześniu w Teatrze Polskim.
Do udziału w spektaklu zaprosimy wybranych uczestników warsztatów.

Harmonogram warsztatów: 

Słowo, obraz, gest_plakat.JPG

7 sierpnia:  Słowo pisane

Na spotkaniu, uczestnicy przyjrzą się pismu króla Jana, poznają jego charakter, temperament i odkryją tęsknotę i inne uczucia, które zapisywał w listach przesyłanych do ukochanej Marysieńki. Pod opieką nadwornego skryby będzie można także wziąć pióra w dłoń i spróbować własnoręcznie przelać na papier myśli warte zapisania.

Prowadzenie: Grzegorz Jach i Janusz Korzeniowski

9 sierpnia: Gest

Na warsztatach będzie można spróbować swoich sił w przekazaniu treści i wyrażaniu emocji wyłącznie za pomocą gestów. Warsztat artystyczny poprowadzą artyści ze Studia Pantomimy Bartłomieja Ostapczuka.

21 sierpnia: Obraz wyobraźni

Warsztat stanowi zaproszenie do podjęcia próby wyrażenia emocji poprzez taniec. Spotkanie będzie miało charakter kursu mistrzowskiego. Pod opieką profesjonalnych tancerzy baletowych uczestnicy warsztatu będą mogli doświadczyć, na czym polega sztuka przekładania wyobraźni na język obrazu za pomocą muzyki i tańca.

Prowadzenie: Grzegorz Jach, Carmen Mirano i Sergey Basalew

23 sierpnia: Słowo mówione

Warsztat będzie okazją, aby poznać podstawowe informacje i ćwiczenia z zakresu intonacji, oddechu i tempa prezentacji tekstu. Uczestnicy spotkania wezmą udział w treningu budowania krótkich form wypowiedzi ustnej, a także będą mogli odczytać fragmenty listów królewskich na różne sposoby intonacyjne. 

Prowadzenie: Grzegorz Jach i Jarosław Gajewski

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Kiedy: 7, 9, 21, 23 sierpnia 2017 r., godz. 15–18
Czas trwania: 180 minut
Wiek: od 16 r.ż.
Bilety: 20 zł – normalny, 15 zł – ulgowy, do nabycia w kasach Muzeum Pałacu w Wilanowie lub online (liczba miejsc ograniczona).

Program został tak opracowany, aby treści się wzajemnie uzupełniały, ale można wziąć udział w pojedynczych warsztatach. Zachęcamy jednak do udziału w całym projekcie.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Kontakt:
Biuro Rezerwacji, tel.: (+48) 22 54 42 850 (pon.–pt. w godz. 9–16) 
e-mail: bilety@muzeum-wilanow.pl.

Więcej informacji:
Zofia Szlenkier
tel. 22 544 27 85
e-mail: zszlenkier@muzeum-wilanow.pl

Podziel się:
Wykop Facebook
maria_kazimiera.JPG

List Marii Kazimiery do Jana III pisany po odsieczy wiedeńskiej (artykuł, Sobiesciana)

3 października 1683, Kraków, Polska
Oto fragmenty jednego z dwóch listów z okresu wiedeńskiego, które pisała Marysieńka …

Pałac w Wilanowie.jpg

Augustyn Wincenty Locci – artystyczny doradca Jana III Sobieskiego, spolonizowany Włoch i Sarmata z wyboru (artykuł, Silva Rerum)

Augustyn Wincenty Locci, architekt i artystyczny doradca Jana III Sobieskiego, przyszedł na świat w Warszawie ok. 1640 roku. Dokładna data …

44_sobieski_malarz_nieznany_wil1132.jpg

Jan III – patron artystów i uczonych (, Silva Rerum)

Jan III Sobieski, sławny przede wszystkim dzięki triumfom militarnym, był również jednym z najlepiej wykształconych polskich władców, żywo interesował się sztuką, kulturą i nauką.

57_wilno, katedra.jpg

Tragiczne śmierci artystów (artykuł, Silva Rerum)

Wielu znakomitych artystów zmarło w niezwykły sposób. Caravaggio został znaleziony martwy na plaży, a przyczyny zgonu nigdy ostatecznie nie ustalono. …

57_39_list jana iii do marysieńki z namiotów wezyrskich.jpg

Jak napisać list (artykuł)

W dniach 9–15 października obchodzimy Tydzień Pisania Listów. Nieobytym z tym dawnym sposobem komunikacji wyjaśniamy (w skrócie) - list to …