UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Na przełomie XV i XVI wieku, w ciągu zaledwie trzydziestu lat Polacy nie tylko zdecydowali, jakie wina lubią najbardziej, ale dali temu dowód na piśmie. W roku 1523 zniesiono cła na import wina, otwierając na oścież bramy węgrzynowi, a raczej rozmaitym gatunkom win, które pod tą zbiorczą nazwą zostały ukryte. Trunkom nierozerwalnie związanym z polską kulturą, obyczajem i upodobaniem, najpierw przywiązanego do tradycji Sarmaty, później – patriotycznie nastrojonego Polaka.Sekrety sekretery | wystawa w pałacu

aktualność

sekretera_wil2886_bez_klina.jpg

Zapraszamy do pałacu wilanowskiego na wystawę „Sekrety sekretery”. To niepowtarzalna okazja, by nie tylko zobaczyć piękne meble, ale także dowiedzieć się, jak są skonstruowane, jak ich używano – i jakie tajemnice skrywają.

Wystawa to pokaz trzech sekreter wykonanych na początku XVIII wieku w typie mebli angielskich, charakterystycznych dla czasu rządów króla Jerzego I. Są to dzieła kunsztowne, eleganckie, o wyrafinowanej konstrukcji, fornirowane ekskluzywnym drewnem orzechowym. Ich urok jest pochodną naturalnych wzorów materiału wzbogaconego złoceniami i lustrami. Wiemy, że tego typu meble bardzo lubiła Elżbieta Sieniawska, w latach 1720-1729 właścicielka historycznej królewskiej rezydencji w Wilanowie.

Na wystawie zestawiamy jedną całkowicie zamkniętą sekreterę z dwiema otwartymi, praktycznie identycznymi. Zamknięty mebel ukrywający przed niewtajemniczonymi swoje wnętrze i zawartość, stanowi przykład pięknego, dekoracyjnego dzieła sztuki. Pierwsza z otwartych sekreter – pusta, pozwala na prezentację struktury architektonicznej i skomplikowanej konstrukcji, która potwierdza kunszt dawnych rzemieślników. Druga, wypełniona typową zawartością (listy, papiery, kopie ksiąg rachunkowych, książki, faksymile rycin, akcesoria piśmiennicze, teczki introligatorskie, drobne przedmioty ozdobne np. małe figurki biskwitowe) pozwala na przybliżenie publiczności funkcji tego wielofunkcyjnego mebla.

sekretera_wil.2886_fot2.jpg

Na wystawie można obejrzeć prezentację wykonaną w technice animacji poklatkowej, przedstawiającą wysuwanie i wsuwanie szuflad, a także otwieranie i zamykanie drzwi i tajnych skrytek. Wszystkie sekrety wilanowskich sekreter zostały ostatecznie ujawnione i zaprezentowane gościom.

Na wystawę „Sekrety Sekretery” zapraszamy od 22 marca 2018 roku, do Przedpokoju Marszałkowej Lubomirskiej w pałacu wilanowskim. Wstęp płatny, w ramach wykupionego biletu do pałacu na którąkolwiek z tras zwiedzania. Przypominamy, że czwartek jest dniem bezpłatnego wstępu do pałacu i parku.

sekretera_wil.2886.jpg

Więcej na temat prezentowanych obiektów dowiesz się dzięki multimedium „Kolekcja” i krótkiemu filmowi. O mecenacie Elżbiety Sieniawskiej, wyjątkowej właścicielki rezydencji wilanowskiej, zwanej „królową bez korony” dowiesz się z artykułu w „Pasażu wiedzy”.

Warto także wspomnieć, że na ekspozycji w Pałacu (trasa 2), prezentowane są jeszcze trzy sekretery, które mimo odmiennej dekoracji zachowują stały schemat konstrukcyjny oraz funkcję. W Salonie Marszałkowej Lubomirskiej znajduje się rokokowa sekretera saska, zdobiona fornirem palisandrowym. W Gabinecie Marszałkowej Lubomirskiej podziwiać można niewielką sekreterę z piękną dekoracją malarską nawiązującą do wystroju Loggii Watykańskich. Z kolei w Pokoju Chińskim z Akwarelami znajduje się sekretera saska kryta czerwoną laką z motywami chinoiserie.

Podziel się:
Wykop Facebook
sekretera_wil2886_bez_klina.jpg

Sekretera (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Od XVII wieku sekretera była jednym z podstawowych mebli we wnętrzach zarówno magnackich jak i mieszczańskich. Swą niezwykłą popularność zawdzięczała …

57_06.sieniawska-wil.1166.jpg

Elżbieta Helena Sieniawska – animatorka społecznego i kulturalnego życia w Rzeczypospolitej przełomu XVII i XVIII wieku (artykuł, Silva Rerum)

Elżbieta Helena z Lubomirskich Sieniawska (ok.1669-1729), urodziła się jako jedyna córka Zofii z Opalińskich (zm. 1675) i Stanisława Herakliusza Lubomirskiego …

Sekretera_z_dekoracja_groteskowa.jpg

Sekretera z dekoracją groteskową (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Dzięki wsparciu finansowemu Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017 Kolekcje muzealne, zbiory Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie …

Kabinet Jana III_fot.M.Mastykarz.jpg

Konserwacja rzymskiego kabinetu króla Jana III (film)

Film opowiada historię konserwacji bezcennego mebla. Kabinet należał do pierwotnego wyposażenia Antykamery Króla w pałacu wilanowskim. Jan III otrzymał go …