UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Rycerskie czyny i cnoty Jana III Sobieskiego znane były w całej Europie. Wizerunek Sobieskiego stał się podobnie rozpoznawalny, jak portrety papieża, cesarza czy króla Francji. Głównymi bohaterkami tej książki są graficzne tezy dedykowane Janowi III. Autorzy wielkoformatowych rycin akademickich połączyli wątki propagandy wizualnej z okresu przed- i powiedeńskiego z erudycyjną argumentacją naukową.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Sala Biała – nowa aranżacja

Sala Biała - nowa aranżacja, fot. Z. Reszka

Sala Biała pałacu wilanowskiego przeszła metamorfozę. Można ją już podziwiać w zupełnie nowej odsłonie.

W XIX wieku Sala Biała była imponującą galerią portretową. Jej twórcy, przedstawiciele rodziny Potockich, zgromadzili w tym reprezentacyjnym pomieszczeniu wizerunki królów i wybitnych właścicieli rezydencji wilanowskiej. Na wybór takiego programu wpływ miała sytuacja polityczna w kraju, który w końcu XVIII wieku stracił niepodległość, a przez cały wiek XIX poszukiwał drogi jej odzyskania. Przywoływanie  pamięci o ważnych postaciach, wiele znaczących w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów, było patriotycznym gestem.

Obecna aranżacja nawiązuje do owej idei, a dodatkowo wyróżnione zostały dwie postaci kluczowe dla rezydencji wilanowskiej – jej pierwszy właściciel i twórca tego miejsca król Jan III oraz Stanisław Kostka Potocki, który wraz z żoną Aleksandrą w roku 1805 utworzył w pałacu wilanowskim muzeum i udostępnił publiczności zgromadzone tu pamiątki historyczne oraz kolekcję dzieł sztuki.

W 2016 roku w Sali Białej swoje nowe miejsce, po kilkumiesięcznych pracach konserwatorskich, znalazł „Portret Stanisława Kostki Potockiego na koniu” pędzla Jacquesa-Louisa Davida, wybitnego malarza francuskiego neoklasycyzmu. Na przeciwległej ścianie znalazł się wizerunek króla Jana III. Obu postaciom „towarzyszą” ich bliscy; Stanisławowi Kostce Potockiemu syn Aleksander, jego córka Natalia Sanguszkowa, a także syn Aleksandra - August z żoną Aleksandrą zw. Augustową. Obok portretu króla Jana III znaleźli się jego synowie Aleksander i Konstanty, a także wnuczka Maria Klementyna Sobieska z mężem Jakubem Stuartem, pretendentem do tronu Anglii.

Wspaniała galeria w Sali Białej to 20 znakomitych portretów, prezentujących postaci ważne dla historii Polski i historii wilanowskiej rezydencji. Szczegółową aranżację prezentujemy w plikach pdf. do pobrania.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
banerek_11_palac.png

Historia pałacu (artykuł)

Początkowo w Wilanowie stanął niewielki dwór, przypominający bardziej rezydencje ziemiańskie niż królewskie. Zasadniczą rozbudowę rozpoczęto już w latach 80. XVII wieku.

top_maly_cunctis.jpg

Historia muzeum (artykuł)

Muzeum wilanowskie jest najstarszym polskim muzeum sztuki. Zostało założone w 1805 roku z inicjatywy ówczesnych właścicieli Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich.

44_stanisław kostka potocki_graf.jpg

Stanisław Kostka Potocki (artykuł, Silva Rerum)

O Stanisławie Kostce Potockim (1755 – 1821) – wybitnym polityku i publicyście, archeologu, architekcie–amatorze, pisarzu, mecenasie i teoretyku sztuki, wreszcie …

portret_konny_stanislawa_kostki_potockiego_jacques_louis_david_baner_PP.jpg

Film „Konserwacja portretu Stanisława Kostki Potockiego” (film)

Konny portret Stanisława Kostki Potockiego pędzla Jacquesa Louisa Davida jest już eksponowany w pałacu wilanowskim w Sali Białej. Obraz przeszedł …