UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Książka pełna świetnych anegdot i barwnych opisów, jednocześnie uczona i popularna, traktuje o dziejach „tytoniowego ziela”. Autor, znakomity znawca przedmiotu, przywołuje żałosny przykład „pierwszego europejskiego tytoniarza” p. Rodriga de Jerez, którym zajęła się św. Inkwizycja, gdyż palenie tytoniu uważano podówczas za oznakę przyjaźni ze wszelkim diabelstwem. Wylądował na siedem (!) lat w więzieniu.Projekt Winckelmann – Potocki

O sztuce u dawnych 1815_str_tyt.jpg

„Johann Joachim Winckelmann i Stanisław Kostka Potocki. Mistrzowie i uczniowie” to polsko-niemiecki projekt badawczy realizowany przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Winckelmann-Gesellschaft E.V. mit Winckelmann-Museum w Stendal i Franckesche Stiftungen zu Halle, obejmujący badania nad działalnością Winckelmanna i Potockiego oraz ich wpływem na formowanie edukacji kulturowej i muzealnej w Europie Centralnej w końcu XVIII i 1. poł. XIX w.

Głównym celem projektu jest opracowanie dzieła Stanisława Kostki Potockiego oraz rozpoznanie intelektualnych relacji łączących go z Johannem Joachimem Winckelmannem (1717–1768), niemieckim historykiem sztuki i archeologiem. Różnorodne działania stanowią przygotowanie do zaplanowanego na 2017 r. międzynarodowego jubileuszu 300. rocznicy urodzin Winckelmanna oraz 250-lecia jego śmierci w 2018 r.

Projekt łączy badania archiwalne, interpretację rękopisów i dokumentację, prace redakcyjne i interpretację danych historycznych. Do tej pory odbyły się seminarium (2013) i konferencja (2014), na których zaprezentowano dotychczasowy stan badań. Trwa przekład pism Stanisława Kostki Potockiego na niemiecki, a pism Johanna Joachima Winckelmanna – na polski.

Na całym świecie organizowane są konferencje i seminaria oraz wystawy z okazji 300-lecia urodzin i 250-lecia śmierci niemieckiego uczonego. W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie celebrujemy Rok Winckelmanna otwarciem Gabinetów Starożytności 1 grudnia 2017 r.

W Gabinetach Starożytności prezentujemy antyczną ceramikę, a także niewielki zbiór sztuki egipskiej. Podobnie jak dzieła w Lapidarium i Gabinecie Etruskim pochodzą one z wilanowskiej kolekcji sztuki starożytnej, zgromadzonej przez Aleksandrę i Stanisława Kostkę Potockich oraz kolejnych przedstawicieli rodu. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie podjęło starania o scalenie historycznej kolekcji dzieł sztuki egipskiej i greckiej, która uległa rozproszeniu w rezultacie II wojny światowej. Otwarcie Gabinetów Starożytności przywraca antycznym dziełom sztuki należne im miejsce w historycznej rezydencji królewskiej. Więcej o Gabinetach Starożytności: tutaj.

Informacja o projekcie (w języku niemieckim) znajduje się również na stronie Winckelmann-Gesellschaft.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
57_stanisław kostka potocki.jpg

Potocki Stanisław Kostka (artykuł, Silva Rerum)

Potocki Stanisław Kostka (1755-1821) – polityk, kolekcjoner, wolnomularz. Urodził się w Lublinie, w listopadzie 1755 roku. Był synem Eustachego Potockiego, …

stanislaw_kostka_potocki_david_baner_do_kolekcji.jpg

Historia kolekcji (artykuł)

Już Jan III kolekcjonował dzieła sztuki i piękne przedmioty użytkowe. Z jego zbiorów, w których znalazło się m.in. 6 obrazów Rembrandta, zachowało się wszakże niewiele.

stanislaw_kostka_potocki_david_baner_do_kolekcji.jpg

Notatnik Stanisława Kostki Potockiego (artykuł, Silva Rerum)

Sekwencja dramatycznych wydarzeń, których finałem był trzeci rozbiór Polski i upadek państwowości, sprawiła, że XVIII w. widzimy raczej w zdecydowanie …

Stanisław _ Kostka _ Potocki _ na_koniu

Portret Stanisława Kostki Potockiego na koniu (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Portret konny przedstawiający młodego 26-letniego Stanisława Kostkę Potockiego jest jednym z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach muzealnych. Dla galerii wilanowskiej …