UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

ad_villam_okladka_inwentarz.jpg

Szósty tom serii "Ad villam novam", "Inwentarz Generalny 1696" rozpoczyna serię publikacji dokumentów inwentarzowych opisujących wyposażenie pałacu wilanowskiego od XVII do XIX wieku. Inwentarz spisany po śmierci króla Jana III Sobieskiego stanowi kluczową pozycję dla badaczy tego okresu będąc jedynym i najbardziej kompletnym rejestrem ruchomości króla na terenie stolicy. Przygotowane przez Annę Kwiatkowską opracowanie zawiera odpis dokumentu i komentarz krytyczny.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Fraucymer królowej Marysieńki | pokazy i gawędy w pałacu | niedziele

aktualność

Toaletka_królowej_1

Kim były damy z najbliższego otoczenia królowej Marysieńki? Jak wyglądało życie dworskie z kobiecej perspektywy? Czym zajmowały się członkinie fraucymeru, jak spędzały czas i jak dbały o urodę? Posłuchajcie opowieści na temat życia codziennego, etykiety i mody. 

Spacerując po pałacu, w jednej z komnat spotkacie damę w stroju z epoki, która zaprezentuje najmodniejsze akcesoria i garderobę z XVII wieku, wyposażenie damskiej sakiewki oraz wiele nieodzownych przedmiotów codziennego użytku.

___________________________________________________________________________

TERMINY: wszystkie niedziele października, w godz. 11–14. 
MIEJSCE: pałac.
WSTĘP: w cenie biletu do pałacu.

___________________________________________________________________________

Zaplanuj wizytę i kup bilet:

___________________________________________________________________________

KONTAKT
Joanna Zientek
t: + 48 22 5442 763
m: jzientek@muzeum-wilanow.pl

Podziel się:
Wykop Facebook
toaletka_krolowej.jpg

Toaletka królowej Marii Kazimiery (artykuł)

Królewska toaleta ma ciekawą historię, wyróżnia się wysoką klasą artystyczną, jest unikatowa w Polsce i niezwykle rzadka w świecie, dlatego pragniemy zaprosić czytelników, aby wraz z autorką spojrzeli na to dzieło, rozpatrując jego walory w wielu aspektach, tak jak robią to historycy sztuki i muzealnicy opracowując zabytki.

44_ludwika maria z wdzięcznym loczkiem.jpg

Glossarium: fraucymer (artykuł, Silva Rerum)

fraucymer (niem. Frauenzimmer – pokój kobiet) – dawne określenie grupy dam dworu towarzyszących królowej, a także tej części pałacu, gdzie …

ceremonial_okladka.151124.WEB.jpg

Ceremoniał polskiego dworu królewskiego w XVII wieku z perspektywy niemieckich uczonych (artykuł)

Polski dwór królewski był jedną z wielu scen, na których rozgrywało się tzw. theatrum ceremoniale, gdzie za pomocą znaków wizualnych przekazywano informacje o przynależności społecznej i obowiązującej hierarchii. Dr Joanna Kodzik oparła swoją pracę na nowożytnych niemieckich pracach teoretycznych.