UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Sebastian Gawarecki, Diariusz drogi

Diariusz podróży Marka i Jana Sobieskich po Europie w latach 1646–1648 dokumentuje ważny okres w kształtowaniu się osobowości przyszłego władcy Rzeczypospolitej. Dzieło napisane przez opiekuna młodych podróżników Sebastiana Gawareckiego ma jeszcze dodatkową wartość: pokazując, na co ówcześni polscy podróżnicy zwracali uwagę, pozwala wniknąć w ich sposób pojmowania świata.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Podwieczorek u króla | 19 lipca

aktualność

śniadanie u króla 23.06.2018 m.mastykarz 1.jpg

Spędźcie z nami wieczór na trawie! Poznajcie smak kuchni staropolskiej i podzielcie się swoimi ulubionymi przepisami oraz zdjęciami. Zapraszamy na wymianę receptur i porad kulinarnych. Czekamy na Was w parku wilanowskim 19 lipca od godz. 18.00 do 20.00.

Przygotujemy mały poczęstunek, czerpiąc inspiracje ze staropolskich książek kucharskich. Podzielimy się z Wami przepisami, a kucharze z wilanowskiego zespołu opowiedzą o swoich sprawdzonych sposobach na udane gotowanie potraw godnych królewskiego podniebienia. Zabierzcie swoje ulubione przepisy, przekąski, koce i… telefony. Zachęcamy Was do relacjonowania spotkania w mediach społecznościowych.

19 lipca obchodzimy PalaceDay – Dzień Pałaców. Tego dnia zachęcamy do dzielenia się wspomnieniami i zdjęciami związanymi z królewskimi rezydencjami w Europie oraz oznaczania ich hasztagiem #PalaceDay. Stwarzamy też okazję do nowych wspomnień, zapraszając na podwieczorek na trawie w letniej rezydencji króla Jana III.

Pompownia po konserwacji widziana od strony Jeziora Wilanowskiego, fot. W. Holnicki.jpg

MIEJSCE: park wilanowski | okolice Pompowni nad jeziorem
TERMIN: 19 lipca, godz. 18.00–20.00
WSTĘP: bezpłatnie

„Podwieczorek u króla” jest częścią „Miejsca przy królewskim stole”, międzynarodowego, wspólnego projektu organizowanego przez 21 instytucji w 12 krajach. 19 lipca goście Europejskich Rezydencji Królewskich będą dzielić się wspomnieniami i spotykać w ogrodach, by wspólnie odrywać dziedzictwo kulinarne.

WIĘCEJ o wydarzeniu: Facebook 

WIĘCEJ o projekcie: European Royal Residences

_________________________________________________________________________ 

KONTAKT

Paulina Szulist-Płuciniczak
t: + 48 22 544 27 87, +48 509 300 242
m: pszulist[at]muzeum-wilanow.pl

_________________________________________________________________________

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018

Podziel się:
Wykop Facebook
Holnicki 2 WWW.png

Konkurs fotograficzny #europeanroyalpalaces (artykuł)

Od 23 czerwca do 23 sierpnia 2018 Sieć Europejskich Rezydencji Królewskich organizuje konkurs fotograficzny na Instagramie. Opublikuj swoje najpiękniejsze zdjęcia pałaców biorących udział w konkursie!

Kuchnia, jedzenie, emaus

"Najlepszy zegar apetyt" – o porach posiłków w dawnej Europie (artykuł, Silva Rerum)

"Zwyczaj dawny jest już aby dwie godzinie przed południem był obiad, a wieczerza w ośmi godzinach po obiedzie" pisał na …

czosnek czarny, PJ Redoute Les liliacees copyrights 1995-2010 Missouri Botanical Garden.jpg

O polskich posiłkach z niemieckiego leksykonu (artykuł, Silva Rerum)

Informacji o kuchni staropolskiej możemy szukać nie tylko na kartach książek kucharskich czy kalendarzy, ale także w dawnych obcojęzycznych leksykonach …

44_podstawka z karafinkami.jpg

Scenariusz posiłku: porządek potraw (artykuł, Silva Rerum)

W historii sztuki kulinarnej ważne są nie tylko same potrawy, używane składniki i pracowicie komponowane przepisy. Ducha kuchni w dużej …

warsztaty_kulinarne_baner.jpg

Miejsce przy królewskim stole (artykuł)

Rok 2018 został ogłoszony Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Nasze muzeum realizuje projekt, w ramach którego zamierzamy upowszechniać wiedzę o kulturze …