UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Książka pełna świetnych anegdot i barwnych opisów, jednocześnie uczona i popularna, traktuje o dziejach „tytoniowego ziela”. Autor, znakomity znawca przedmiotu, przywołuje żałosny przykład „pierwszego europejskiego tytoniarza” p. Rodriga de Jerez, którym zajęła się św. Inkwizycja, gdyż palenie tytoniu uważano podówczas za oznakę przyjaźni ze wszelkim diabelstwem. Wylądował na siedem (!) lat w więzieniu.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Pałacowe ogrody gotowe na wiosnę!

Pompownia klomb_ogrody_wilanowskie_wiosna_2017_baner.jpg

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania ogrodów, które przygotowaliśmy już na sezon wiosenny. Na przypałacowych rabatach, klombach i w wazach znalazło się blisko 33 tysiące sztuk roślin ozdobnych!

Tej wiosny w naszych ogrodach królują odcienie różu, fioletu, bieli i błękitu. Wyjątek stanowią kompozycje Tarasu Dolnego, rozjaśnione żółcienią oraz pomarańczem narcyzów i szlachetnych koron cesarskich, odwołujące się bezpośrednio do tradycji ogrodniczych epoki baroku.

Szczególnie polecamy rabatę przed głównym wejściem do Oranżerii, która została zaprojektowana we współpracy z zespołem ogrodniczym z Pałacu Charlottenburg w oparciu o barokowy traktat ogrodniczy La théorie et la pratique du jardinage Dezalliera d’Argenville’a (1709) i zachowany z 1693 roku plan bordiury z ogrodu Petit Trianon. Układ roślin, które znalazły się w opisywanej kompozycji, nie tylko idealnie wpisuje się w przestrzeń ogrodu, ale także – zgodnie ze znanymi nam przekazami – ma podkreślać wysoki status królewskiej rezydencji.  

W tym roku polecamy także kilka nowych propozycji, m.in. wiosenne akcenty kwiatowe w pobliżu Kolumny z Orłem i analogiczne motywy przed budynkiem Pompowni, wzorowane na stylu rozpowszechnionym w XIX wieku.

Zachęcamy do wiosennych, niespiesznych przechadzek, do własnych poszukiwań i odkryć. Nasz zespół przygotował znacznie więcej kwiatowych niespodzianek, aby przez feerię kolorów i grę zapachów nasi goście jeszcze lepiej odczuli genius loci wilanowskiej rezydencji.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Plafon Wiosna w Sypialni Królowej.jpg

Wiosna (film)

O co chodzi w plafonach w pałacu w Wilanowie? Jaki jest sens tych wszystkich mitologicznych odwołań i nawiązań? Dlaczego jeden …

Wiosna w ogrodach wilanowskich, fot. J. Dobrzańska12.JPG

Wiosna w ogrodach wilanowskich (album zdjęć)