UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

44_baroque villa_okładka.jpg

Tom prezentuje materiały wygłoszone na konferencji pod tym samym tytułem, która odbyła się 18-20 października 2007 w pałacu wilanowskim. Spotkanie zgromadziło liczne grono badaczy z Europy i Ameryki, dzięki czemu tytułowa kwestia – wille barokowe – omówiona została w bardzo zróżnicowany, niekiedy nowatorski sposób.Muzeum członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Uprawy Bukszpanu i Topiarów

ETBS.jpg

Na terenie wilanowskiego ogrodu rośnie 160 000 krzewinek bukszpanu (dwóch odmian) układających się w kilometry żywopłotów i fantazyjnych ornamentów. Te niewielkie krzewy poddawane regularnemu cięciu stanowią zręb wilanowskich ogrodów regularnych. Akompaniuje im 14 000 metrów kwadratowych pionowej powierzchni formowanych szpalerów drzew oraz ścian boskietów o wysokości 10 metrów. To jeszcze nie koniec... w przestrzeni ogrodów można oglądać 148 sztuk cisów formowanych w stożek oraz 178 grabów formowanych w piramidy.

Trudno więc o lepsze uzasadnienie dla przystąpienia Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie do European Boxwood & Topiary Society (Europejskie Stowarzyszenie Uprawy Bukszpanu i Topiarów), do którego należymy od początku tego tygodnia. Dzięki obecności w stowarzyszeniu nasi ogrodnicy będą mogli wymieniać się wiedzą i doświadczeniami z innymi europejskimi ogrodami historycznymi, dla których tożsamości bukszpan i formowane krzewy (topiary) są tak samo ważne. W ostatnich latach odwiedzający nas Goście mogli zaobserwować przywrócenie w przestrzeni barokowego salonu ogrodowego na Tarasie Górnym grabowych piramid, które powróciły w to miejsce w 2017 roku po blisko 220 latach nieobecności. Misterne ornamenty ogrodowych parterów haftowych są także przedmiotem badań specjalistów z Działu Ogrodowego, którzy starają się prześledzić ich ewolucję na przestrzeni lat 1682-1799. Trwają także badania nad kolekcją topiarów formowanych na wzór francuski, eksponowanych w drugiej połowie XVIII wieku w masywnych żardinierach na brzegu Jeziora Wilanowskiego.

Cieszymy się z członkostwa w stowarzyszeniu zrzeszającym wspaniałe europejskie ogrody oraz wybitnych specjalistów. Pełnomocnikiem Dyrekcji Muzeum ds. EBTS został Łukasz Przybylak, Kierownik Działu Ogrodowego.

Strona internetowa stowarzyszenia.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
46_arre-logo.jpg

Stowarzyszenie Europejskich Rezydencji Królewskich (ARRE) (artykuł)

Od czerwca 2006 r. Muzeum Pałacu w Wilanowie jest członkiem Association des Résidences Royales Européennes (ARRE), sieci 27 instytucji kultury …