UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

ad_villam_okladka-minsk.jpg

Narodowe Archiwum Historyczne Białorusi w Mińsku (Нацыянальны гістарычны архіў Беларусі) posiada jeden z najbogatszych i ciekawych zasobów archiwaliów do dziejów epoki staropolskiej. Co ciekawe, jest on jak dotąd dość słabo rozpoznany przez polskich badaczy. Siódmy tom serii „Ad Villam Novam” prezentującej archiwalia związane z rezydencją wilanowską zawiera efekty badań prowadzonych przez Krzysztofa Kossarzeckiego, pracownika Działu Rękopisów Biblioteki Narodowej.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Maria Teresa: Strateg – Matka – Reformatorka | wystawa w Wiedniu

Maria Teresa, wystawa, Schoenbrunn, Wiedeń 2017.jpg

Od 15 marca do 29 listopada w Wiedniu oglądać można jubileuszową wystawę Maria Teresa: Strateg – Matka – Reformatorka. Ekspozycję zorganizowały Schloss Schönbrunn i Kunsthistorisches Museum.

300-lecie urodzin cesarzowej austriackiej stanowi okazję do nowego spojrzenia na tę wyrazistą i kontrowersyjną postać oraz do krytycznej lektury jej legendy. Wystawa zbudowana jest z czterech części prezentowanych w miejscach związanych z Marią Teresą – każda z nich ukazuje inny aspekt jej życia.

Polityczna historia jej panowania jest tematem ekspozycji w dwóch podmiejskich pałacach: Schloss Hof i Schloss Niederweiden. Oba powstały na przełomie XVII i XVIII wieku, a później zostały przebudowane przez Marię Teresę. Część „Sojusze i Konflikty” w pałacyku myśliwskim Schloss Hof dotyczy polityki zagranicznej, natomiast „Modernizacja i Reformy” w Schloss Niederweiden – wewnętrznej.

W samym Wiedniu, w Hofmobiliendepot – Möbel Museum Wien prezentowane jest prywatne oblicze panującej (część „Rodzina i dziedzictwo”). Choć sam budynek muzeum jest współczesny, początki instytucji sięgają założonej przez Marię Teresę w 1747 roku komisji zajmującej się konserwacją i inwentaryzacją mebli pałacowych.

Ostania część wystawy, „Siła kobiet i radość życia”, znajduje się w samym Schönbrunnie, w Kaiserliche Wagenburg Wien. Dotyczy wizerunku publicznego kreowanego przez Marię Teresę oraz fest i uroczystości, w których zwykła brać udział.

Z okazji jubileuszu w Schönbrunnie została również wprowadzona dodatkowa trasa zwiedzania związana z cesarzową. Więcej informacji na stronie: www.mariatheresia2017.at.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie od 2006 roku współpracuje z Schloss Schönbrunn w ramach Association des Résidences Royales Européennes (ARRE), organizacji zrzeszającej 24 muzea-rezydencje królewskie, w tym pałace  w Wersalu, Chambord i Compiegne, Madrycie, Mafrze i Sintrze, Kopenhadze, Brukseli, Monako, a także Hampton Court, Kensington Palace i Tower of London, pałac Sanssouci w Poczdamie, Venaria Reale we Włoszech, Het Loo Paleis w Holandii i inne. Więcej informacji o ARRE: www.europeanroyalresidences.eu.

Współpraca w ramach ARRE umożliwia wymianę wiedzy i doświadczeń między pracownikami muzeów rezydencjalnych - specjalistami z różnych krajów, m.in. w obszarze badań naukowych, konserwacji, dokumentacji, programów edukacyjnych, obsługi publiczności, komunikacji społecznej oraz bezpieczeństwa i ochrony zbiorów.

Logo ARRE

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
46_arre-logo.jpg

Stowarzyszenie Europejskich Rezydencji Królewskich (ARRE) (artykuł)

Od czerwca 2006 r. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jest członkiem Association des Résidences Royales Européennes (ARRE), sieci …

famy_trabka_palac_w_wilanowie.jpg

Współpraca międzynarodowa Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (artykuł)

W początku 2006 roku Muzeum Pałacu w Wilanowie zostało członkiem Stowarzyszenia Rezydencji Królewskich w Europie (Association des Résidences Royales Européennes). Stowarzyszenie skupia sieć instytucji kultury, które zarządzają rezydencjami królewskimi na terenie Austrii, Belgii, Danii, Hiszpanii, Holandii, Francji, Niemiec, Portugalii, Rosji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i we Włoszech.

banerek_11_palac.png

Historia pałacu (artykuł)

Początkowo w Wilanowie stanął niewielki dwór, przypominający bardziej rezydencje ziemiańskie niż królewskie. Zasadniczą rozbudowę rozpoczęto już w latach 80. XVII wieku.

57_zimowe zajęcia pasterskie siemiginowski georgiki.jpg

Gospodarcze przyczyny rozbiorów Polski (artykuł, Silva Rerum)

Ponad dwieście lat trwa spór o przyczyny upadku Rzeczypospolitej. Najjaskrawiej uwidocznił się on w postawach dwóch szkół historycznych: krakowskiej i …