UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

44_baroque villa_okładka.jpg

Tom prezentuje materiały wygłoszone na konferencji pod tym samym tytułem, która odbyła się 18-20 października 2007 w pałacu wilanowskim. Spotkanie zgromadziło liczne grono badaczy z Europy i Ameryki, dzięki czemu tytułowa kwestia – wille barokowe – omówiona została w bardzo zróżnicowany, niekiedy nowatorski sposób.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Kultura Dostępna | dla rodzin z dziećmi

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza do udziału w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych w ramach programu Kultura Dostępna. Poniżej prezentujemy propozycje dla gości indywidualnych i rodzin z dziećmi. Więcej o programie TUTAJ.

SPOTKANIA MUZEALNE

Wizyta u króla (6−9 lat)

każda sobota i niedziela lipca oraz sierpnia, godz. 10.35–12.00

bursztynowa korona.jpg

W czasie wizyty u króla Jana III udamy się na spacer po królewskich apartamentach. W dawnej rezydencji władcy obejrzymy jego portrety, przedmioty oraz malowidła sławiące jego męstwo. Ukryta w nich historia tworzy barwną opowieść o losach tego walecznego monarchy. Jak przebiegała edukacja króla, jakie książki król gromadził? – dowiemy się, rozwiązując karty zadań i przypatrując się malowidłom w dawnej bibliotece królewskiej. Zobaczymy, w co ubierał się król, i przekonamy się, ile czasu zajmowało mu przepasanie się pasem kontuszowym. Przyjrzymy się królewskim komnatom i dowiemy się, dlaczego król i królowa przyjmowali gości w swoich sypialniach. Barwne anegdoty pozwolą poznać nie tylko wilanowski pałac, ale przede wszystkim króla, zwanego Lwem Lechistanu.

Spotkania muzealne prowadzą Wiktoria Radziejewska i Dominika Macios.

***

Miejsce: pałac.
Udział: bezpłatny po odebraniu wejściówki w kasie muzeum; ograniczona liczba miejsc. 
Zbiórka: w szatni pałacu.

WARSZTATY KALIGRAFICZNE

Zielnik kaligraficzny – róże historyczne (powyżej 8 lat)

Róże historyczne_Róza stulistna_fot.M. Klimowicz.jpg

1 lipca, godz. 10.30–12.30

W trakcie warsztatów zaprezentujemy karty zielnikowe z kolekcją róż, które można podziwiać w Ogrodzie Różanym oraz w kilku innych miejscach wilanowskiego parku. Opowiemy o najstarszej odmianie uprawianej w Europie, wyjaśnimy, co kryje się pod pojęciem „róże historyczne”, zdradzimy, które gatunki pachną najintensywniej.

Miłą pamiątką z warsztatów będzie z pewnością wyjątkowa karta zielnikowa z rysunkiem historycznej odmiany róży, którą będzie można pokolorować kredkami akwarelowymi, a jej kontury obrysować tuszem przy użyciu pióra ze stalówką. Nazwę gatunkową róży zaś wykaligrafujemy XVII-wiecznym krojem pisma.

Warsztaty poprzedzi spacer po wilanowskim Ogrodzie Różanym.

Warsztaty poprowadzi Katarzyna Wiśniewska.

***

Miejsce: park wilanowski / namiot Scriptorium Villa Nova.
Udział: bezpłatny po odebraniu wejściówki w kasie muzeum; ograniczona liczba miejsc.
Zbiórka: przy bramie parkowej.

WARSZTATY MALARSKIE

Farfurowy zawrót głowy (powyżej 8 lat)

panel_kwiatowy_z_gabinetu_farfurowego_fot_z-reszka.jpg

16 lipca, godz. 13.30–15.30

Czym fajans odróżnia się od porcelany – kolorystyką, rodzajem szkliwa, szlachetnością? Tego dowiemy się w trakcie warsztatów poświęconych wyrobom i dekoracjom ceramicznym, zwanym w dawnej Rzeczpospolitej farfurami. Zajrzymy do XVII-wiecznego Gabinetu Farfurowego, opowiemy o ceramice znajdującej się w kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie.

W części warsztatowej wykonamy na płytce ceramicznej dekoracje w duchu XVII-wiecznej techniki zdobienia kafli kobaltem – barwnikiem powszechnie stosowanym do zdobienia wyrobów z holenderskich wytwórni. Każdy uczestnik spotkania będzie miał możliwość zaprojektowania swojej własnej kompozycji o tematyce biblijnej, dworskiej, pasterskiej, wykorzystującej elementy pejzażu, motywy kwiatowe lub morskie.

Warsztaty poprowadzi Katarzyna Krzywicka.

***

Miejsce: pałac.
Udział: bezpłatny po odebraniu wejściówki w kasie muzeum; ograniczona liczba miejsc.
Zbiórka: w szatni pałacu.

WARSZTATY HISTORYCZNE

Jeden dzień życia Jego Królewskiej Mości (8–12 lat)

Imieniny króla_Warsztaty lalkarskie.JPG

22 lipca, godz. 10.30−12

Życie dworu polskiego nie przebiegało wedle ściśle ustalonego harmonogramu, tak jak to miało miejsce w Wersalu zarządzanym przez króla Ludwika XIV. U nas panowała spontaniczność i naturalność zachowania. Wpływ na przebieg dnia miały z pewnością odwiedziny gości i charakter ich wizyt, ale także upodobania członków rodziny Sobieskich, w tym samego króla. W czasie warsztatów dowiemy się, jakie były obowiązki króla i królowej wynikające z piastowanej godności oraz w jaki sposób para królewska spędzała wolny czas.

***

Miejsce: pałac.
Udział: bezpłatny po odebraniu wejściówki w kasie muzeum; ograniczona liczba miejsc.
Zbiórka: w szatni pałacu.

______________________________________________________________________

Szczegółowe informacje:

Katarzyna Pietrzak
Dział Edukacji
kpietrzak@muzeum-wilanow.pl
tel. 22 54 42 758

 

  
   

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Rumba - pomarańczowo-żółta odmiana róż. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

Kultura Dostępna | „Wilanów zapachem pisany” – warsztaty z audiodiodeksrypcją | 29 lipca (aktualność)

Zapach, który ze swej natury jest nietrwały i ulotny, ma niesamowite właściwości. Niesie za sobą tak wiele informacji, że może budzić emocje, przywoływać wspomnienia i pozwalać na powrót do świata, który już przeminął. Wykorzystamy jego możliwości i przekonamy się, jaką historię mogą opowiedzieć staropolskie wonności.

sobieski_w_skorze_lamparciej.jpg

Podróże króla (służbowe) (artykuł)

Nasi posłowie podróżują po całym świecie. Oczywiście, służbowo. Jeśli kogoś ilość i zasięg geograficzny wyjazdów wciąż dziwi – to polecamy …

ogrod_rozany_putta.jpg

Kopie ceramicznych rzeźb par puttów z Ogrodu Różanego (film)

Projekt wykonania 4 kopii ceramicznych 4 rzeźb par puttów (Wil.RzA.79–Wil.RzA.82) z ekspozycji w Ogrodzie Różanym realizowano z funduszy Muzeum. Kopie …

Róża damasceńska.jpg

Historyczne kolekcje róż (artykuł)

„Róże nie potrzebują opisania: wszędzie są naypowabnieyszym przystrojeniem” – stwierdzenie to, zaczerpnięte z Myśli różnych o sposobie zakładania ogrodów Izabeli …

Zobacz pałac, fot. Z. Reszka.jpg

Zobacz pałac i park! | oprowadzanie w cenie biletu (aktualność)

W każdą sobotę i niedzielę zapraszamy gości indywidualnych na godz. 11 i 13 na oprowadzanie po pałacu i parku w Wilanowie!

panel_kwiatowy_z_gabinetu_farfurowego_fot_z-reszka.jpg

Panel kwiatowy z Gabinetu Farfurowego (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Gabinet Farfurowy dekorowany jest panelami złożonymi z dwunastu płytek oraz pojedynczymi flizami ze scenami pasterskimi, biblijnymi i o tematyce obyczajowej, …

0777_Gabinet_Farfurowy_konserwacja_fot_J_Martusewicz.JPG

Konserwacja i restauracja Gabinetu Farfurowego (film)

Film opowiada o pracach konserwatorskich przy ceramicznej dekoracji ścian Gabinetu Farfurowego, znajdującego się na piętrze pałacu króla Jana III w …