UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0
Aby wyświetlić poprawnie całą zawartość strony, uruchom wtyczkę Flash w Twojej przeglądarce.
Zobacz jak uruchomić wtyczkę Flash w Chrome.

Kołyska dziecięca

karta katalogowa kolekcji

Kolekcja

Rzemiosło artystyczne
Wiedeń
Koniec XIX w.
Mahoń rzeźbiony, toczony, politurowany, drewno fornirowane mahoniem, tkanina
190 x 122 x 57 cm
Wil.5619

Kołyska dziecięca.jpg

W zbiorach muzealnych lub w prywatnych kolekcjach rzadko dzisiaj można oglądać meble dziecięce. Do tych nielicznych należy kołyska typu barcelonette, zakupiona do zbiorów wilanowskich. Jej pierwowzór rysował Pierre de la Mésangére (1761–1831) i wkrótce stała się bardzo popularnym meblem nie tylko we francuskich wnętrzach pałacowych.

Kołyska ma kształt ażurowego kosza o łódkowatej formie, zawieszonego na osi stelaża, co umożliwia wahadłowe poruszanie nim. Stelaż ujmuje kołyskę na jej dwóch końcach. Od dołu wsparty jest na dwóch podporach, rozgałęziających się w cztery wygięte nogi. Element tralkowatego wiązania podpór jest dekoracyjnie toczony i rzeźbiony. Jedno ramię stelaża wysunięte jest ponad kołyskę i zakończone wygiętą szyją łabędzią z wdzięcznie osadzoną na niej stylizowaną główką ptaka, trzymającego w dziobie krótki pręt zakończony kulkami. Podobna główka zdobi drugi koniec kołyski. Na pręcie tym zawieszana była lekka tkanina, często zdobiona haftami i koronkami, izolująca leżące na posłaniu dziecko od otoczenia. Zachował się materacyk przywiązywany tasiemkami do szczebli kołyski.

Niewiele tego typu mebli zachowało się w zbiorach polskich. Kołyska, wprowadzona do wilanowskiej ekspozycji wnętrz mieszkalnych, zaznacza obecność dzieci w tym pałacu.

Anna Kwiatkowska

Podziel się:
Wykop Facebook
2014-04-07
brama_wyzynna_gdansk_BN.jpg

Łóżko a sprawa polska (artykuł, Silva Rerum)

Ci z nas, którzy zachowali w swojej pamięci hotele, zapamiętują je a to z powodu znakomitej kuchni, a to z …