UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy


Drukarnia Królewska | pokazy rekonstrukcyjne | czwartki, soboty i niedziele

aktualność

56_druk4.jpg

Zapraszamy do odwiedzin w pracowni drukarskiej, w której można ułożyć własny tekst i wydrukować go na prawdziwej prasie drukarskiej! Zachęcamy do rozmowy z drukarzem Jego Królewskiej Mości, który opowie, co takiego drukuje dla króla.

W wilanowskiej drukarni królewskiej drukarz ubrany w strój z epoki opowie wiele ciekawych historii, pokaże, na czym polegała praca zecera i jak należało składać tekst przy użyciu ruchomych czcionek. Będzie można zobaczyć np. oryginalną kasztę drukarską służącą do przechowywania czcionek, piesek drukarski do nakładania farby drukarskiej, wierszownik ułatwiający skład czcionek zecerowi, drzeworyt, ryciny, listy Jana Sobieskiego do Marysieńki, a także druki ulotne, takie jak: „Nowiny ze zwycięskiej bitwy pod Parkanami” czy „Relacya z listu Jego Królewskiej Mości do Jej Królewskiej Mości pisanego” na temat wiktorii wiedeńskiej, a nawet reprint Konstytucji 3 maja. Wszystkie wydruki, włącznie z rycinami, sporządzane są na bieżąco na papierze czerpanym i można je zakupić w księgarni muzealnej.

_____________________________________________________________________________

KIEDY: czwartki, soboty i niedziele, godz. 11.00–15.00

GDZIE: podziemia pałacu, obok księgarni

WSTĘP: w cenie biletu do pałacu

_____________________________________________________________________________

KONTAKT
Mateusz Wołk-Łaniewski
t: 607 936 460


Podziel się:
Wykop Facebook
podroze_z_kawa_fot_n_kokoszka.jpg

Tabor Jana Sobieskiego – ożywianie historii | piątki, soboty i niedziele | do 8 września (aktualność)

Podczas spaceru po parku wilanowskim rozglądajcie się za kolorowymi namiotami. Spotkacie w nich rekonstruktorów w strojach z epoki, którzy opowiedzą Wam o barwnym i fascynującym życiu w dawnej Polsce. Zapraszamy do parku północnego w piątki, soboty i niedziele!

57_brama triumfalna na wjazd jana iii do gdańska 1677, ryt. p. bock.jpg

Ilustracje gdańskich druków okolicznościowych, poświęconych panowaniu Jana III Sobieskiego (1674-1696) (artykuł, Silva Rerum)

W roku 1674 zaprzysiągł pacta conventa przyszły polski król Jan Sobieski. Drogę do tronu utorowały mu wieloletnie własne starania, liczne …

038small.jpg

Listy miłosne | warsztaty rekonstrukcyjne | 10 lutego (aktualność)

Na warsztatach dowiemy się, co król Jan III pisał w listach do ukochanej żony oraz jak okazywał troskę swoim dzieciom. Poznamy najpiękniejsze zwroty, którymi przed wielu laty okazywano miłość, przyjaźń i przywiązanie. Wydrukujemy na papierze czerpanym list miłosny, który można będzie wręczyć bliskiej osobie. Zapraszamy: rodziny z dziećmi w wieku 5–10 lat na 11.00 i 12.45; dorosłych zaś – na 14.30. Bilety w cenie 10 zł dostępne w kasie i online.