UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy


Cztery pory roku w rezerwacie przyrody Morysin | spacer przyrodniczy | 1 września

aktualność

okladka cztery pory roku Morysin.png

Zapraszamy na wycieczki przyrodnicze współprowadzone przez Julię Dobrzańską, autorkę rodzinnego przewodnika „Cztery pory roku w rezerwacie przyrody Morysin”.

Podczas wspólnych wycieczek odkryjemy tajemnice niezwykłego miejsca: rezerwatu przyrody Morysin, który – choć położony jest w mieście – wciąż pozostaje dziki i pełen przyrodniczych skarbów. W czasie spacerów poznamy historię tego obszaru, jego bogactwo przyrodnicze, a także zajmiemy się kwestiami dotyczącymi ochrony przyrody i zabytków.

Program spacerów stworzyliśmy z myślą o rodzinach z dziećmi w wieku co najmniej 6 lat. Prosimy pamiętać o ubiorze dostosowanym do pogody. W dni deszczowe i wilgotne warto założyć kalosze, natomiast długie rękawy i nogawki wskazane są przez cały rok (wszak będziemy wędrować po lesie!). W zimne dni na wycieczkę warto zabrać termos, a w ciepłe – wodę.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ W ROKU 2019

Na tropie zimowej przygody

3 lutego, godz. 11.00–13.30

W czasie spaceru poznamy historię rezerwatu przyrody Morysin do czasów króla Jana III. Dowiemy się, jaką rolę pełniła Wisła w kształtowaniu tego terenu i jakie charakterystyczne gatunki drzew można teraz tutaj zobaczyć. Wypatrywać będziemy także śladów i tropów zamieszkujących rezerwat zwierząt.

Wiosenne przebudzenie

31 marca, godz. 11.00–13.30

Wiosna to bardzo romantyczna pora roku. W czasie spaceru dowiemy się, co świadczy o tym, iż Morysin był niegdyś romantycznym parkiem krajobrazowym. Poszukiwać będziemy także zwiastunów wiosny w świecie roślin i zwierząt.

Letnia gęstwina

7 lipca, godz. 11.00–13.30

W czasie letniej wycieczki odkryjemy, jak bujna jest przyroda rezerwatu Morysin. Dowiemy się, dlaczego teren ten został objęty ochroną rezerwatową, jakie zagrożenia dotyczą tego obszaru oraz czym różnią się czynna i bierna ochrona przyrody.

Wszystkie kolory jesieni 

1 września, godz. 11.00–13.30

Jesienią rezerwat przyrody Morysin pełen jest różnorodnych barw. Kolorowe liście opadają z drzew i włączane są w cykl obiegu materii. Jakie jeszcze procesy zachodzą w środowisku, jakie zależności występują pomiędzy różnymi gatunkami roślin, zwierząt i grzybów? W czasie jesiennego spaceru odkrywać będziemy, jak funkcjonuje ekosystem rezerwatu przyrody Morysin. ________________________________________________________________________

MIEJSCE: rezerwat przyrody Morysin; w przypadku niesprzyjającej pogody (deszcz, wiatr): Pompownia nad Jeziorem Wilanowskim; zbiórka przy budynku kasy

CZAS: wycieczka na terenie rezerwatu – ok. 2,5 godz. (licząc dojście i powrót); w przypadku spotkania w Pompowni – ok. 1 godz. 

BILETY: bilet edukacyjny 10 zł do kupienia w kasie muzeum i online: bilety.wilanow-palac.pl

________________________________________________________________________

W dni spotkań autorskich zapraszamy do zakupu przewodnika dla dzieci „Cztery pory roku w rezerwacie przyrody Morysin” z 15-procentowym rabatem. Rabat obowiązuje w dniu spotkania w księgarni w pałacu i w e-sklepie: bit.ly/CzteryPoryRokuMorysin.

________________________________________________________________________

Patroni medialni:

 

Podziel się:
Wykop Facebook
Peonie. Ilustracja Greta Samuel.jpg

Wycieczki przyrodnicze po ogrodach wilanowskich | 8 września (aktualność)

Wszystkich miłośników natury zapraszamy do ogrodów wilanowskich, aby wspólnie odkrywać ich piękno i różnorodność. W czasie wycieczek dowiecie się, jakie rośliny i zwierzęta żyją w przypałacowym parku oraz jak przyroda zmienia się przez cały rok. Podczas każdego ze spotkań odkryjemy inne sekrety związane z dziedzictwem przyrodniczym królewskiej rezydencji w Wilanowie.

2. W morysinskiej gestwinie.JPG

Morysin, czyli zmagania kultury i natury (artykuł)

Koniec XVIII w. był okresem dla Polski tragicznym – ale jakby na przekór późniejszej frazie Słowackiego „Nie czas żałować róż, …

9. Morysinskie mokradlo.JPG

Morysin – dzikość miejsca (Publikacje, PJM) (artykuł z wewnątrzną nawigacja)

Ogrody wilanowskie urzekają zarówno bogactwem przyrodniczym, jak i dobrami kulturowymi. Kultura wpleciona w naturę spina ją wyjątkową ramą i nadaje …

Jzeioro_Morysin, fot. M. Klimowicz.jpg

Regulamin wstępu do rezerwatu przyrody „Morysin” w dawnym angielskim parku krajobrazowym (artykuł)

§ 11. Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 3 września 2014 r. oraz zmienionym Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora …