UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Autorzy niniejszego tomu pochylają się nad dwunastoma ostatnimi latami rządów Jana III, badając politykę wewnętrzną, wojnę z Turkami i wreszcie ocenę, jaką współcześni i potomni wystawiali królowi. Czy trwanie w Lidze Świętej było błędem, a opuszczenie jej realną alternatywą?


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Badacze Przyrody | dzieci 8–12 lat

aktualność

Badacze przyrody. Fot. Monika Klimowicz.jpg

– warsztaty dla dzieci w wieku 8–12 lat

Aby zostać badaczem przyrody, nie trzeba jeździć na koniec świata. W ogrodach wilanowskich można odkrywać bogactwo roślin parkowego runa i zwierząt dna jeziora, posłuchać ptasich śpiewów, sprawdzić, co żyje w ściółce, i przekonać się, czym różnią się dąb szypułkowy i czerwony. Zapraszamy na pełną przygód, wyśmienitą zabawę na świeżym powietrzu. Wyciągnijmy z szaf kalosze i uzbrojeni w lupy, lornetki i siatki na motyle wyruszmy na niezapomnianą przygodę w królewskich ogrodach.

Do udziału w kolejnej edycji spotkań zapraszamy od początku 2018 roku!

W roku 2017 odbyły się następujące warsztaty:

25 lutego 2017 r.: Tropy i ślady zwierząt

Fiołek. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

Dowiedzmy się, jakie zwierzęta żyją w wilanowskich ogrodach! Nauczymy się, jak rozpoznawać tropy różnych gatunków, a także na jakie inne ślady ich obecności możemy napotkać podczas spaceru.

25 marca 2017 r.: W poszukiwaniu wiosny

W czasie marcowego spotkania poznamy rośliny, owady, ptaki oraz różnorodne zjawiska przyrodnicze związane z nastaniem wiosny. Uzbrojeni w lupy poszukamy najdrobniejszych mieszkańców królewskich ogrodów. Na koniec spotkania jak dawni przyrodnicy spróbujemy wykonać rysunek jednego z zaobserwowanych w czasie spacerów owadów.

29 kwietnia 2017 r.: Czym są geofity?

W czasie warsztatów nauczymy się rozpoznawać wczesnowiosenne gatunki kwiatów. Poznamy takie rośliny, jak zawilec żółty i gajowy, ziarnopłon, kokorycz, fiołek. Przez lupy dokładnie przyjrzymy się ich kwiatom, porównanym budowę liści i łodyg. Dowiemy się także, jak bada się zbiorowiska roślinne. Na koniec wykonamy rysunek botaniczny wybranego gatunku rośliny.

27 maja 2017 r.: Wiosenny ptaków śpiew

Podczas warsztatów opowiemy o różnych metodach rozpoznawania ptaków. Sprawdzimy, czym różnią się zamieszkujące ogrody wilanowskie ptaki pod względem wyglądu, a także odgłosów. Poznamy kartograficzną metodę inwentaryzacji ptaków, którą posługują się ornitolodzy w celu określenia gatunków ptaków zasiedlających dany obszar. Za pomocą lornetek oraz nasłuchiwania odkryjemy bogactwo awifauny ogrodów wilanowskich. Obserwacje naniesiemy na plan ogrodów.

Wakacje z ważkami. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

24 czerwca 2017 r.: Wakacje z ważkami

Nad Jeziorem Wilanowskim i parkowym stawem zaobserwować można wiele gatunków ważek. W czasie czerwcowych warsztatów udamy się nad wodę, by poznać ich życie i przyjrzeć się im z bliska. Będziemy obserwować osobniki dorosłe, ale spróbujemy też zaobserwować ich larwy żyjące na dnie zbiornika i wśród wodnej roślinności. Poznawać będziemy także innych mieszkańców wilanowskich wód. Nad wodę udamy się z siatkami entomologicznymi i czerpakami hydrobiologicznymi. 

Badacze przyrody_Obserwujemy mieszkańców dna jeziora. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

29 lipca 2017 r.: Tajemnice dna jeziora

Kasarek – w encyklopedii PWN przeczytać możemy, iż jest to narzędzie rybackie w kształcie worka, wykonane z tkaniny sieciowej, tiulu lub siatki drucianej, rozpiętych na obręczy z trzonkiem.Każdy, kto przyjdzie na warsztaty, zobaczy kasarek, ale zdecydowanie bardziej fascynujące będzie to, co za pomocą tego kasarka można złowić. Uzbrojeni w kasarki, kuwety, lupy i szalki będziemy odkrywać tajemniczy świat bentosu, czyli organizmów zamieszkujących dno jezioro.

26 sierpnia 2017 r.: Motyle i inne owady zapylające

Kolorowe rusałki, skromne bielinki, modraszki, osadniki, w ogrodach wilanowskich spotkać można wiele gatunków motyli. Kto jeszcze zapyla kwiaty w królewskich ogrodach? Zapraszamy na wyprawę w poszukiwaniu motyli, pszczół i innych zapylaczy.

Badacze przyrody - poznajemy parkowe drzewa.JPG

30 września 2017 r.: Co się kryje w ściółce?

Niektóre mają nóg sześć, inne osiem, a niektóre jeszcze więcej. Inne mają tylko jedną nogę i na dodatek bardzo oślizgłą. Kryją się pod kamieniami, patykami, fragmentami kory, w zbutwiałych liściach. Czasem trudno je znaleźć, czasem jest ich całe mrowie – mieszkańcy ściółki. Poszukajmy ich, obejrzyjmy przez lupy i przekonajmy się, jak różnorodne i bogate może być życie pod naszymi stopami.

28 października 2017 r.: Zielnik dendrologiczny

W ogrodach wilanowskich zobaczyć można wiele gatunków drzew. Rosną tu pospolite klony, lipy, dęby, kasztanowce, ale też nie tak często spotykane gatunki jak glediczia i miłorząb. Choć drzewa rozpoznawać można po różnych cechach – korze, pąkach, pokroju, owocach, kwiatach – to po liściach chyba najłatwiej. Aby dobrze zapamiętać ich kształty, warto przygotować specjalistyczny zielnik – zielnik dendrologiczny. Zapraszamy na spacer i warsztaty przyrodniczo-manualne.

Porosty. Fot. Rafał Pudło.jpg

25 listopada 2017 r.: Mikroświat porostów

Zapraszamy w podróż do mikroświata. W czasie warsztatów pochylimy się z lupą, by dostrzec niezwykle barwny i zróżnicowany świat porostów. Wykonamy preparaty mikroskopowe, by przekonać się, co kryje porostowe wnętrze. Zbadamy malutkie kieliszki, koraliki, maczugi, pucharki, hełmy, tarczki. Dowiemy się także, co jedzą łosie zimą, czym zięba wyściela swoje gniazdo, jaki porost jest przysmakiem w Japonii oraz czym była biblijna manna z nieba.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Rusalka pawik na kwiatach złoci. fot. J. Dobrzańska.JPG

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 8–12 lat.
Gdzie: ogrody, sala edukacyjna.
Czas trwania: godz. 10–11.30.
Zasady uczestnictwa: udział w zajęciach po wykupieniu jednorazowego biletu edukacyjnego – 10 zł od każdego uczestnika zajęć. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Rozpoczynamy przy budynku kasy muzealnej na przedpolu. Muzeum zapewnia materiały do pracy, należy jednak pamiętać o ubiorze dostosowanym do pogody. Liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji: Biuro Rezerwacji, tel.: (+48) 22 54 42 850 (pon.–pt. w godz. 9–16) e-mail: bilety@muzeum-wilanow.pl.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Szczegółowe informacje:
dr inż. Julia Dobrzańska
Dział Edukacji Muzealnej
jdobrzanska@muzeum-wilanow.pl
22 544 28 64

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

PATRONAT MEDIALNY

TVP ABC logo Dziecko w Warszawie logo   

Podziel się:
Wykop Facebook
Przyrodnicze obserwacje w ogrodach. Fot. Monika Klimowicz.jpg

10 zielonych zasad | poradnik dla rodziców w ogrodach (artykuł z wewnątrzną nawigacja)

Gdy dziecko pyta, dlaczego w parku w Wilanowie nie można jeździć na hulajnodze albo co ciekawego można tu robić – dla rodziców planujących wizytę z dziećmi w ogrodach wilanowskich przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli odpowiedzieć na wiele nurtujących dzieci pytań.

Obserwacje ornitologiczne. fot. Julia Dobrzańska.JPG

Badacze Przyrody - fotorelacje (album zdjęć)

Badacze Przyrody to cykliczny program dla rodzin z dziećmi. W ramach programu spotykamy się niemal przez cały rok, aby wspólnie znajdować …

Kora brzozy. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

Wycieczki przyrodnicze (aktualność)

Serdecznie zapraszamy na wycieczki przyrodnicze po ogrodach wilanowskich. W czasie spotkań będziemy wspólnie odkrywać fascynujący świat natury.

wiesci_kwadrat.jpg

Wieści z parku - blog przyrodniczy (artykuł)

Kiedy najlepiej odwiedzić park w Wilanowie? Jesienią, gdy przybierze królewskie barwy złota i purpury? Zimą, gdy gościnnie z północy zawitają …

4pory_zrzut.jpg

Cztery pory roku w parku wilanowskim (multimedium)

Prawa przyrody, niezmiennie następujące po sobie okresy zalotów, wychowywania młodych, przygotowywania się do zimy i walki o przetrwanie mroźnych dni. …

Morysin. Rozlewiska wilanówki wczesną wiosną. Fot. Julia Dobrzańska.jpg

Morysin! – warsztaty naukowe | dzieci 8–14 lat | 7 października (aktualność)

Aby poznać tajemnice rezerwatu Morysin, trzeba wybrać się tam w różnych porach roku, gdyż każda czymś nas zaskoczy. Zapraszamy na cztery rodzinne warsztaty naukowe, dzięki którym odkryjemy, jak dzika może być przyroda Warszawy.